Accounting two indenpendent problems | Accounting homework help

[ad_1]

This problem consists of two independent mini-problems.
A. Pep Manufacturing produces Product K in batches of 4,000 gallons at $.60 per gallon.  Product K can be sold without further processing for $0.80 per gallon. Product K can be processed further to yield Product G, which can be sold for $1.25 per gallon. Product G requires additional processing costs at $1,650 per batch.

Instructions
Compute the incremental income from further production of one batch of Product K.

B. Parker Manufacturers produces can openers. For the first six months of 2011, the company reported the following operating results while operating at 80% of plant capacity.
Sales
Cost of goods sold
Gross profit
Operating expenses
Net income

$4,000,000
2,500,000
1,500,000
1,000,000
$ 500,000

Cost of goods sold was 70% variable and 30% fixed. Operating expenses were 70% variable and 30% fixed. In September 2011, Parker Manufacturers receives a special order  for 15,000 can openers at $7.50 from a foreign company. The can openers normally sell for $8.00. Acceptance of the special order would result in $5,000 of shipping costs but no increase in fixed operating expenses.
Instructions: Prepare an incremental analysis for the special order.

Peterson Company incurred the following high and low maintenance costs totals during 2011:
$432,000 at 20,000 units of activity during March and $320,000 at 12,000 units during August. Instructions: Answer parts (a) through (c) below, presenting carefully labeled supporting
calculations in all cases.
(a) Use the high-low method to compute the variable cost per unit and the total fixed cost element of the mixed cost component.

(b) Based on the above analysis, express the total maintenance cost in formula format.

(c) Compute the total maintenance cost for May when activity is 16,000 units.

Harder Company manufactures a product that sells for $50 per unit. Harder incurs a variable cost per unit of $30 and $3,400,000 in total fixed costs to produce this product. It is currently selling 200,000 units.
Instructions: Complete each of the following requirements, presenting labeled supporting computations.
(a) Compute and label the contribution margin per unit and contribution margin ratio.
(b) Using the contribution margin per unit, compute the break-even point in units.
(c) Using the contribution margin ratio, compute the break-even point in dollars.
(d) Compute the margin of safety and margin of safety ratio.
(e) Compute the number of units that must be sold in order to generate net income of $400,000 using the contribution margin per unit.
(f) Should Harder give a commission to its salesmen based on 10% of sales, if it will decrease fixed costs by $400,000 and increase sales volume 10%? Support your answer with labeled computations.

For two years, Annette Larson has been the manager of the production department of a company manufacturing toys made of plastic-coated cardboard. One of the toys is a paper doll, whose “clothes” are made of acetate, and stay on the doll with static electricity. The company’s sales were mainly to large educational institutions until last year, when the dolls were sold for the first time to a large discount retailer. The dolls were sold out immediately, and enough orders were received to keep the department at full capacity for the immediate future.
The fixed costs for the department are $50,000, with $1 per unit variable costs. A paper doll and one set of clothes sell for $3. The maximum volume is 80,000 units. With the increased volume, Ms. Larson is considering two options to improve profitability. One would reduce variable costs to $0.75, and the other would reduce fixed costs to $35,000.
Required:
Given the fact that sales are increasing, make a short (one paragraph) recommendation to Ms. Larson about which option she should choose. Support your recommendation with a calculation showing her how profitability will change with each option

Calculate the price
Make an order in advance and get the best price
Pages (550 words)
$0.00
*Price with a welcome 15% discount applied.
Pro tip: If you want to save more money and pay the lowest price, you need to set a more extended deadline.
We know how difficult it is to be a student these days. That's why our prices are one of the most affordable on the market, and there are no hidden fees.

Instead, we offer bonuses, discounts, and free services to make your experience outstanding.
How it works
Receive a 100% original paper that will pass Turnitin from a top essay writing service
step 1
Upload your instructions
Fill out the order form and provide paper details. You can even attach screenshots or add additional instructions later. If something is not clear or missing, the writer will contact you for clarification.
Pro service tips
How to get the most out of your experience with Australia Assessments
One writer throughout the entire course
If you like the writer, you can hire them again. Just copy & paste their ID on the order form ("Preferred Writer's ID" field). This way, your vocabulary will be uniform, and the writer will be aware of your needs.
The same paper from different writers
You can order essay or any other work from two different writers to choose the best one or give another version to a friend. This can be done through the add-on "Same paper from another writer."
Copy of sources used by the writer
Our college essay writers work with ScienceDirect and other databases. They can send you articles or materials used in PDF or through screenshots. Just tick the "Copy of sources" field on the order form.
Testimonials
See why 20k+ students have chosen us as their sole writing assistance provider
Check out the latest reviews and opinions submitted by real customers worldwide and make an informed decision.
Military
good job
Customer 456821, November 21st, 2021
Public Administration
N/a
Customer 453751, June 28th, 2020
SEO
Great work
Customer 463647, May 3rd, 2023
Web Design
Good work. Avoid such revisions.
Customer 452441, April 12th, 2022
Other
Good content. Check APA cover page format on the student paper here https://owl.purdue.edu/owl/research_and_citation/apa_style/apa_formatting_and_style_guide/apa_sample_paper.html
Customer 462457, March 29th, 2022
Transportation & Logistics
The revisions needed were done in time. The paper was informative
Customer 463473, October 31st, 2022
Education
Be keen on plagiarism.
Customer 454463, March 28th, 2022
Organization behavior
thank you
Customer 462271, November 30th, 2021
Marketing & Advertising
Always capitalize in AP style.
Customer 452441, April 1st, 2022
English 101
Excellent.
Customer 456823, May 15th, 2022
Finance/Acc related
Great job!
Customer 460073, August 14th, 2022
Business and administrative studies
Thank you!
Customer 453187, January 11th, 2022
11,595
Customer reviews in total
96%
Current satisfaction rate
3 pages
Average paper length
37%
Customers referred by a friend
OUR GIFT TO YOU
15% OFF your first order
Use a coupon FIRST15 and enjoy expert help with any task at the most affordable price.
Claim my 15% OFF Order in Chat